Jedna z najważniejszych arterii Warszawy przechodzi dużą metamorfozę. Al. Solidarności zmienia się nie tylko pod względem infrastruktury drogowej, ale również ekologii i estetyki. To kolejny krok stolicy w stronę bardziej przyjaznej, nowoczesnej przestrzeni miejskiej.
Co zmienia się w Al. Solidarności? Pojawi się 59 nowych drzew
Prowadzone prace to część większego projektu modernizacji alei. Oprócz poprawy układu komunikacyjnego mieszkańcy zyskają więcej zieleni oraz wygodniejsze warunki poruszania się pieszo i rowerem.
Jednym z najważniejszych etapów inwestycji są nowe nasadzenia drzew. Na plac budowy dotarły już pierwsze egzemplarze, które w najbliższym czasie zostaną posadzone. Łącznie przy Al. Solidarności pojawi się 59 nowych drzew. Wśród nich znajdą się 26 wiązów, 15 olsz, 12 wiśni oraz 6 kasztanowców.
Uzupełnieniem wysokiej zieleni będą krzewy i byliny o łącznej powierzchni blisko 14 tysięcy m².
Nowa droga rowerowa i wygodniejsza przestrzeń
W ramach przebudowy powstaje również nowa droga dla rowerów. Lepsza infrastruktura rowerowa oznacza bezpieczniejsze przejazdy, wygodniejsze połączenia między dzielnicami oraz zachętę do częstszego wybierania ekologicznego transportu.
Źródła:
- Zarząd Dróg Miejskich, Nowa zieleń w Al. „Solidarności”, 23 kwietnia 2026, https://zdm.waw.pl/aktualnosci/nowa-zielen-w-al-solidarnosci/, (dostęp: 24.04.2026).
- Facebook, Post @Zarząd Dróg Miejskich Warszawa, 23 kwietnia 2026, https://www.facebook.com/ZDM.Warszawa/posts/pfbid02wE8cW9AKbi7B1EPiHRS3ZkSY9UiJj8DPTWAFoGLjT7SjxAKL1HZKBF8m7FsKKA1wl, (dostęp: 24.04.2026).













